![]() Sunderland - Chelsea |
![]() Spela! |
||
Datum: Lördag 2016-05-07 16:00 Land: England Liga: Premier League |
Spel: Över 2.5 mål Odds: 1.85 Bolag: Nordicbet |
Rekarens Spelmotivering
Chelsea spräckte Tottenhams drömmar om en Premier League-titel senast när de möttes på Stamford Bridge. Det var en första halvlek som präglades av bra spel från Tottenham, som också tog ledningen med 2-0 innan pausvila. Därefter var det inget Tottenham som gick att känna igen, utan de tappade helt och hållet deras spel och började spela vårdslös fotboll när det inte gick deras väg. Chelsea tog vara på sina chanser och kunde både reducera och kvittera, vilket innebar att Leicester vann ligan. Jag vill påstå att det var Tottenham som spelade dåligt, snarare än att Chelsea spelade särskilt bra. De gör ingen bra säsong och spelarna har sett måttligt ointresserade ut av att prestera på högre nivå än nödvändigt. De har inte längre någonting att spela för, utan det är bara för dem att spela av säsongen och sedermera ladda upp för en turnaround med Conte i spetsen som huvudcoach.
Sunderland har inte heller gjort någon direkt bra säsong, men samtidigt var det aningen väntat. Det är ingen toppklubb och de kommer sannolikt befinna sig i botten av tabellen även nästa år, om de nu skulle hålla sig kvar. Vad som dock är säkert är att de behöver vinster framöver, för tappar man poäng så har man också tappat det övertag man har på Newcastle med tanke på att de har en match mindre spelad. Vid vinst här och man har kopplat greppet över Newcastle. Det kommer bli en tuff match, men som klyschan säger, så brukar motivation slå klass och med ett Premier League-kontrakt i potten så ser jag att Sunderland har förhållandevis goda chanser att ta minst en poäng här. De har höjt sig på sistone och spelar bättre och bättre fotboll. Frågan är nu om det är för sent, eller om man har ork kvar.
Kan tänka mig en relativt öppen match, där Chelsea inte alls kommer prioritera defensiven speciellt utan försöka gå framåt och förhoppningsvis bjuda på lite mål, vilket också öppnar goda chanser för Sunderland att plocka poäng.
Överspel här känns bra.
4/10 units
Spel | Odds | Bolag | Bonus |
Sunderland | 3.00 | ![]() |
1000 KR |
Oavgjort | 3.60 | ![]() |
1000 KR |
Chelsea | 2.45 | ![]() |
1000 KR |
Över 2.5 mål | 1.85 | ![]() |
1000 KR |
Under 2.5 mål | 2.05 | ![]() |
1000 KR |
Båda lagen gör mål: Ja | 1.65 | ![]() |
3000 KR |
Båda lagen gör mål: Nej | 2.25 | ![]() |
1000 KR |
![]() |
Heyni Användare |
SPREADSHEET |
64 |
26 |
4 |
100% |